Cheerleading aneb co to vlastně je?

22. září 2013 v 13:39 | - A. |  Cheerleading
Cheerleading je sport jako každý jiný. Do českého jazyka se může překládat jako "roztleskávání", ale to, co si pod tímhle slovem většina lidí představí není cheerleading. V čem to tedy spočívá? Tento sport je kombinace akrobacie, tance, skoků a stuntů (potíž je právě v tom, že lidé si často představí jen ten tanec). Teď se vám tyto jednotlivé kategorie pokusím trochu víc přiblížit:


  • akrobacie (tumbling) - patří sem jak jednoduché prvky jako kotoul vpřed, tak i ty složitější (od přemetu přes salto až po double full)
  • tanec - doprovází ho pevné pohyby, žádné vlnění do hudby
  • skoky - existují různé typy, např:
1. toe touch (čti: tou tač) 2. pike (čti: pajk)
  • stunty - zde asi většina z vás tápe, co tím vlastně myslím. Jde o zvedání a vyhazování člověka do vzduchu. Rozdělují se do mnoha kategorií (basket tossy, pyramidy, partner stunty ...). Tématu stunty budu věnovat celý článek, takže prozatím tohle stačí.
1. elevator (čti: elevejtr) 2. partner stunt cupie (čti: partner stant kjůpí)

V Česku není tenhle sport moc známý, což je škoda. A všechny, kteří ho provozují nebaví stále dokola vysvětlovat, co to vlastně je. A proto bych byla ráda, kdyby se o něm víc vědělo. V republice je spousta týmů, každý rok probíhá Mistrovství ČR v cheerleadingu, existuje zde i Česká asociace cheerleaders (ČACH) a dokonce máme i český národní tým (Czech National Cheer Team - zkr. CN/CT). Ale kdo tohle všechno ví? Většinou jen známí těch, kteří cheerleading dělají, ale jinak nikdo. Když se řekne třeba basketball, všichní ví, o co jde a to ani nemusí mít nikoho, kdo tento sport provozuje, ale u cheeru je to prostě jiný.
To je pro začátek vše, ahoj! :)

P.S.: obrázky jsem vytvořila vlastnoručně v Malování, nejsou nijak propracovaný, ale pro představu to stačí. Pokud ne, vyhledejte si na internetu co chcete, fotografií těchto stuntů i skoků se vám najde opravdu mnoho ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama