Introverti

1. října 2013 v 17:35 | - A. |  Myšlenky, názory...
Tohle téma týdne sem si prostě nemohla nechat ujít. Hodně sem o introverzi a extroverzi poslední dobou přemýšlela a tak článek na tohle téma rozhodně není od věci.


Introvert - kdo to vlastně je? Když to napíšu vlastními slovy; je to člověk, který žije víc "uvnitř" sebe. Má rád samotu, je hodně přemýšlivý, moc nemluví, hodně věci promýšlí, nerad chodí na různé večírky plné (hlavně) cizích lidí atd. Určitě vás při tomto mém popisu nějaký váš známý napadl. Nebo možná vy sami jste introvert, nevím. Vždycky jsem si myslela, že když si takhle na hodinách občanské výchovy rozdělujeme lidi do skupin, tak je jejich zastoupení ve společnosti rovnoměrné a hle, není to pravda - introverti tvoří pouhou čtvrtinu společnosti (tedy žádná polovina).
A proč, že jsem se o toto téma tak zajímala? Inu, já sama jsem introvert. Ten popis na mě krásně sedí. A jsem za to ráda, baví mě přemýšlet o různých věcech, všímat si detailů (a tak obecně světa), kterých si lidé nevšímají a tak. Je pravda, že po společenské stránce jsem na tom docela bledě, ale mě to nevadí. Stačí mi mít jednu, dvě kamarádky/kamarády, se kterýma si budu rozumět a naše přátelství nám vydrží dlouho. A jsme u další věci, která stojí za zmínku - zjistila jsem, že sice nejsem ten typ, který má na Facebooku spoustu fotek s různýma lidma (a s popisem typu "Nejlepší kámošky, napořád!") a ano, občas bych ráda taková byla (to za mě mluví má malá extrovertní stránka), ale zase mají má přátelství větší trvání - znám hodně lidí, kteří mají takových kamarádských fotek milióny, ale za rok se spolu už nekamarádí. Nemám sice ani jednu fotku, ale mám dlouhotrvající přátelství. Občas mi je třeba trochu líto těch méně přemýšlivých, extrovertů, ale zase oni mají spoustu věcí, které já nemám. Sice třeba nemají dlouhá přátelství, ale mají milióny fotek, prodělali tuny objetí a miliardy společných akcí a konverzací. A díky extrovertům alespoň není na tý naší planetě ticho.
Což mě přivádí k další věci - Ticho je název knihy, kterou napsala Susan Cain a já si jí hodlám přečíst. Je to o introvertech a jejich místě ve společnosti a tak (celý název je Ticho aneb Síla introvertů ve společnosti). Myslím, že to bude fajn knížka.
Je tedy lepší být extrovert nebo introvert? Na tuhle otázku není odpověď neboť obojí má své klady i zápory. U mě převažuje introvertní stránka a já jsem tak spokojená. A když už jsem u těch stránek - soudě podle sebe si myslím, že každý má v sobě introvertní i extrovertní stránku, jde jen o to, která převažuje. A občas se dokonce stane, že začne "se hlásit o slovo" i ta menší stránka - u mě ta extrovertní. Někdy se totiž stane, že se bavím s lidmi úplně v pohodě, dokážu být i hlasitá a být skoro ve středu pozornosti a jsem v tu chvíli i dokonce spokojená, ten extrovert ve mě je spokojený. Ale takových chvil až tak moc není.
A jak jste na tom vy; co si o introvertech myslíte? A co jste vy? Napište do komentářů ;)
Ahoj! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama